I přes relativně malou velikost koupelny ve standardních bytech je třeba v tomto pokoji plánovat osvětlení velmi zodpovědně. I ve fázi oprav je vhodné pečlivě zvážit umístění všech světelných zařízení. A před dokončením zdí a stropu je v první řadě nutné provést elektrický kabel. Jak správně naplánovat osvětlení a jaké aspekty ovlivňují výběr svítidel - hovořme o tom podrobněji.

Správné osvětlení je důležitým faktorem při organizaci interiéru koupelny.

Krásné lampy a lampy, ideálně se hodí do interiéru koupelny - možná poslední etapa jejího uspořádání. První věc, kterou musíte udělat, je postarat se o funkčnost, konkrétně o umístění světelných zařízení, jejich výkon a další nuance.

Jaké problémy se mohou vyskytnout při špatném osvětlení?

1. Absence silného světla v blízkosti zrcátek způsobuje nepříjemné provádění kosmetických a hygienických postupů.

2V podmínkách, kdy koupelna neposkytuje schopnost přizpůsobit intenzitu světla, bude obtížné plně se uvolnit, vychutnat si relaxační atmosféru a pocítit účinek těchto lázeňských procedur.

3. Neúspěšné pokrytí může způsobit asociace s nemocničním oddělením, a ještě horší - veřejná koupelna.

Koupelna - to je velmi prostor, který se výrazně liší od ostatních. Místo nábytku je instalatérské a dokončovací materiály jsou obvykle vodotěsné. V podstatě se jedná o lesklý hladký povrch (dlaždice, sklo, kov). Pro jakýkoliv interiér a další doplňky je obtížné najít místo, a díky kompetentnímu osvětlení můžete udělat koupelnu opravdu útulnou a atmosférickou.

Typy osvětlení v koupelně

Hlavní

Hlavní světlo zpravidla zahrnuje umístění lamp na stropě. Pokud se k klasice opíráte, ale koupelna je poměrně kompaktní, zavěste jeden čistý lustr uprostřed nebo blíže ke dveřím.

Pokud je v koupelně záclona, ​​nemusí být prostor ke koupání dostatečně osvětlen. V tomto případě je žádoucí zavěsit dva zdroje světla, z nichž jeden bude umístěn přímo nad samotnou koupelnou.

Nejvýznamnější je bodové světlo, které vypadá skvěle na pozadí moderních zavěšených stropů. Reflektory rovnoměrně osvětlují celou plochu koupelny.

Práce

V koupelně není žádné zrcadlo nad umyvadlem. Tato zóna vyžaduje osvětlení nejvyšší kvality. Ujistěte se, že světlo pochází ze dvou stran. To bude vyžadovat pár lamp, symetricky umístěných těsně nad oční linií.

Tip: Podívejte se na lampy na pružných držácích, které umožňují nastavit směr světla.

Spodní

Nižší úroveň osvětlení slouží k vytvoření zvláštní nálady a relaxace. Vestavěné LED pásky a lampy po stranách koupelny, výklenky a další detaily interiéru opticky rozšiřují prostor a zvyšují efekt romantické atmosféry.

Optimálním řešením je zvolit variantu se všemi třemi typy osvětlení, které budou ideálně harmonizovat nejen mezi sebou, ale také s celkovým designem koupelny.

Bezpečné osvětlení v koupelně - především!

Před zakoupením určitého osvětlovacího zařízení musíte být obeznámeni s označením IP. Podrobně zvažte hodnotu každé číslice:

  • první číslice je indikátorem úrovně ochrany proti prachu (maximální hodnota je 6, plná ochrana);
  • druhá číslice je indikátorem ochrany před vlhkostí (maximální hodnota je 8, což umožňuje dlouhodobé ponoření přístroje do vody);
  • třetí číslice je indikátorem odolnosti proti nárazu (maximální hodnota - 10, absolutní ochrana proti vandalismu).

Výběr správného příslušenství

Koupelna bude vyžadovat příslušenství různých značek, protože některé z nich budou namontovány blíže k vodnímu prostoru, jiné budou dále. Obvykle lze koupelnu rozdělit do 4 zón.

Zóna 1 - vzdálenost do 3 m od umyvadla a vany, kde je světelný zdroj ovlivněn pouze párou nebo kondenzátem. V této oblasti budou vyžadovány lampy s označením IP 011.

Zóna 2 - plocha od půl metru do 3 m od okraje vany / umyvadla. Vhodné jsou zde výrobky s krytím IP 242 a více.

Zóna 3 - stěny a strop nad koupelnou. Území, kde padají potoky a postříkání vodou. Zde potřebujete příslušenství s označením IP 452 nebo vyšším, výkon by neměl překročit 24 wattů.

Zóna 4 - stěny v blízkosti vany, umyvadla a uvnitř sprchového koutu. V tomto případě bude bezpečná verze 12 W svítidla s krytím IP 674 bezpečná.

Velikost svítidel bude záviset na oblasti koupelny. Často v této místnosti vyzvednou kompaktnější modely, které jsou připevněny ke stěnám nebo stropu. Ale pro estetický vzhled pracovního prostoru se rozhodnou pro kudrnaté nástěnné lampy ve vhodném stylu a prostorné koupelny mohou být zdobeny krásným lustrem.

Světlo v koupelně: originální nápady

Ve skutečnosti může být i nejkomplikovanější interiér koupelny úspěšně poražen pomocí různých světelných technik. Například speciální osvětlení v místnosti lze vytvořit pomocí LED lamp a vícebarevné pásky. Některé modely tohoto typu automaticky mění odstín záře - v průběhu času nebo při ručním přepínání.

Aby byl design koupelny nejen stylový, ale také velmi praktický, doplňte skleněné police a vnitřní prostor skříní a výklenků s malými čistými lampami.

LED pásky mohou být zdobené figurální prvky - po stranách vany nebo dřezu, obrysy zrcadel. Tato technika umožňuje vytvořit beztížnost objektů v prostoru.

Luxusní vzhled podsvícený sprchový kout. Světelný zdroj je umístěn ve sprchové hlavě, což činí vodní paprsek barevným.

Přinášíme vám k dispozici fotografickou sbírku moderních originálních osvětlovacích systémů, které vám pomohou při výběru vlastní koupelny.

LEAVE RESPONSE

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde