V moderních interiérech začalo takové řemeslo, jako je řezbářství, stále více přitahovat pozornost obyčejných lidí. Nyní a pak na specializovaných stránkách designu jsou úžasné příklady takové krásy v interiéru.

Tato expresivní technika se používá k dekoraci nábytku a dalších předmětů. Výsledkem jsou produkty, které nejenže dobývají svou extravagancí a nádherným vzhledem, ale mají také nespornou uměleckou hodnotu.

Výběr materiálu

Současná popularita řemeslného řezbářství je plně odůvodněna obecným trendem v oblasti přírodních přírodních materiálů a zdobené vzory jsou jakýmsi alternativem k přímočarosti moderního interiérového designu.

Pro vytvoření unikátních dekorativních výrobků se používají různé druhy dřeva: borovice, cedr, jasan, dub, modřín, jedle, smrk, buk, bříza, jilm, javor, habr, osika, olše, lipa atd. Zvažte vlastnosti některých z nich.

Lípa

Materiál je poměrně měkký, protože nejoblíbenější pro řezbářství.Ukazuje pěkné malé i drobné předměty: boxy, fotorámečky, hračky, všechny druhy domácích potřeb.

Poznámka: začátečníkům se doporučuje, aby zvládli nuansy carvingové techniky s lipou, protože tento materiál je velmi kujný a je s ním velmi snadné pracovat.

Náčrt příklad pro řezbářství

Dub

Odolná tvrdá skála, která se používá při tvorbě masivních výrobků. Vyřezávaný dubový nábytek nejenže vypadá dobře a atraktivně, ale bude sloužit více než tuctu let.

Bříza

Má výrazný, jasný reliéf. Používá se pro výrobu velkolepých suvenýrů nebo pro získání stylového interiéru.

Vlašský ořech

Dřevo je dost tvrdé, ale přesto je dokonale leštěné a zpracované. Rozsah jeho použití je velmi široký - od kompaktních výrobků a dekorativních nábytkových prvků až po nádherné vyřezávané sochy různých tvarů a velikostí.

Hruška

Je oceňován pro své jedinečné vlastnosti - téměř nikdy nepraskne ani se ničí. Jako cenný materiál se používá pro výrobu exkluzivních dekorů, suvenýrů a interiérových předmětů.

Alder

Dřevo s ušlechtilým bohatým gamutem: červená, černá, fialová. Často nahrazuje hodnotná plemena.

Tis, cedr, borovice, smrk

Vlastnosti těchto plemen umožňují vyrábět vyřezávané výrobky, dekorativní římsy a platbands.

Typy práce

Řezbářství neposkytuje přesné třídění - moderní styl může kombinovat několik způsobů, jak zpracovat strom ručně současně. Ale stále existuje několik hlavních odrůd.

Přes závit

To je také nazýváno řezané nebo prolamované vlákno, když dřevo a pozadí jsou kompletně odstraněny podél okrajů vzoru. Stává se to jednoduché a síťové. Okraje vzorů jsou zpracovány. Tato metoda se používá při výrobě dveří, krytů, rámů a dekorativních dílů.

Plochý závit

Vyznačuje se tím, že hlavní je zde ploché pozadí, zatímco vyřezávané kresby jsou do ní prohloubeny. Existuje několik druhů tohoto vlákna:

 • obrys - vzor na rovném základě se získá pomocí drážek - drážek, které jsou trojúhelníkové nebo půlkruhové;

 • závorka - ozdoba je tvořena půlkruhovými zářezy - držáky na plochém pozadí;
 • geometrické (trojúhelníkové, trojúhelníkové) - zde se používají dva typy prvků: trojúhelníková pyramida, zapuštěná uvnitř a kolíky. Chcete-li dokončit požadovaný efekt, použijte speciální nože - rukojeti. Díky pyramidám a kolíčkům, v různých úhlech a na různých vzdálenostech, je možné získat vzory ve formě geometrických obrazců incomres: voštiny, kosočtverce, plováky, řetězy, světla atd.;

 • černě lakovaná řezba - zde je základna, pokrytá černým lakem nebo nátěrem, základem. Vzorek je vytvořen pomocí drážek. Ukazuje se neobvyklá hra světla a stínu vzhledem k různé hloubce a profilu drážek, a černé pozadí dokonale zdůrazňuje kontrastní graf.

Je to důležité! Velmi suchý vzduch způsobuje popraskání dřeva, proto je pro udržení původního vzhledu nitě nutné udržet v místnosti optimální úroveň vlhkosti až do zakoupení zvlhčovače.

Reliéfní řezba

Všechny prvky reliéfního řezbářství jsou umístěny buď nad, nebo na stejné úrovni s povrchem pozadí. Je považován za nejobtížnější typ nitě. V této technice jsou vytvořeny různé konvexní grafy a kresby: emblémy, emblémy, zvířata atd. Kromě toho hraje hra světla a stínu významnou roli v sofistikovanosti hotového výrobku.

Dům vlákno

Aktivně slouží pro dekorativní výzdobu exteriéru domů s pomocí různých ozdob a tvarů na dřevěných prvcích. Tato metoda může vyzdobit všechny vyčnívající a stropní části fasád domů: záclonové tyče, obruby, sloupky, střešní radlice, verandové sloupy.

Vlastnosti aplikace v interiéru

Nábytek a zařízení vyrobené v této technice jsou nejčastěji používány v klasických stylech (barokní, empírové, viktoriánské), přidávají pokoje pompeje, oslav a zvláštního šarmu.

Interiéry v etnickém stylu (africký, japonský, marocký) vyžadují individuální techniky a vzory pro řezbářství, které v ideálním případě zdůrazňují národní zvláštnosti.

K dokončení všech položek se používá dekorativní zpracování dřeva:

 • zábradlí - balustrády, vyřezávané elegantní sloupy a zábradlí z reliéfního dřeva dodají interiéru osobitost a ušlechtilý luxus;

 • vyřezávané pilastry a sloupy - ve starověku sloužily jako jádrové části konstrukcí podporujících horní struktury. Dnes se jedná o impozantní dekor pro pokoje;

 • dřevěná konzole - slouží k dekoraci stěn a stropů. Jako volitelný doplněk lze použít i na výzdobu nábytku a dveří;

 • dřevěné vyřezávané zásuvky, pomocí kterých je pohodlné a praktické ukotvit obložení. Kromě toho tyto rozety zdobí krby, dveře, stropy s kesony;

 • Ozdoby z vyřezávaného dřeva - vynikající prvek dekorů, nejen okenních a dveřních otvorů, ale také zrcadel, nástěnných panelů. Živý příklad použití - rámy obrazu, které jsou nepostradatelným prvkem interiéru ve viktoriánském stylu;

 • vyřezávané dřevěné bagety - mezilehlý detail mezi stropem a stěnou. Podobné bagety vypadají mnohem bohatší a ušlechtilejší než analogy polyuretanu;

 • vyřezávané dřevěné okapy - dodávají interiéru stylovou a estetickou úplnost;
 • vyřezávané dřevěné vlysy - používané při zdobení nábytku a pro vzorované hrany stropů a stěn;

 • vyřezávané dřevěné rohy - stane se vrcholem pokoje, doplní to exkluzivitu a kouzlo.

Další příklady suvenýrů a řemesel z vyřezávaného dřeva jsou uvedeny na následujících fotografiích.

Umění řezbářství je skvělý způsob, jak vytvořit něco zvláštního ve vaší domácnosti. Koneckonců, tato technika umožňuje nejen vytvářet ohromující exkluzivní suvenýrové předměty, ale také ji aplikovat do výzdoby nábytku v klasických interiérech.

1 KOMENTÁŘ

LEAVE RESPONSE

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde