Na území Ruska se nachází asi 3 miliony jezer různých oblastí, hloubky, tvaru a množství dalších kvalit, které tyto nádrže odlišují. Nejčastěji hovoří o Bajkalu, jezeře Seliger, jezeru Ladoga, Chudskoye a Onega. Systém velkých jezer Evropy se skládá převážně z ruských jezer:

  • Onega:
  • Ilmen;
  • Ladoga;
  • Pskovo-Chudskoye.

Poslední jezero v tomto systému je Saima ve Finsku.

Jezero Bajkal

Jezero Bajkal, jedinečné v jeho vlastnostech, se nachází na východní Sibiři na území Burjatska a Irkutské oblasti. V bezprostřední blízkosti přehrady jsou hory se sněhovými čepicemi, které dávají podnebí kolem zvláštních vlastností. Oblast jezera je 31 722 km2. Pokud jde o hloubku, Bajkal se řadí mezi první mezi všemi ostatními jezery na světě - 1637 metrů v nejhlubším místě. Délka nádrže je 636 kilometrů a její šířka je 80 kilometrů.

I v nejteplejším období dosahuje teplota vody maximálně 9 stupňů plus plus. Křišťálově čistá voda umožňuje i v hloubce 40 metrů vidět různé předměty.

Na jezeře je 22 ostrovů. Největší z nich se jmenuje Olkhon. Bohužel na břehu je buničina, která vypouští odpadní vodu do tohoto přírodního zázraku. Důvodem, proč není rostlina převedena na jiné místo nebo není vůbec uzavřena, zůstává záhada, protože Bajkal je předmětem světového přírodního dědictví a musí být chráněn před takovými pokusy o jeho čistotu.

Jezero Ladoga

Jezero Ladoga se nachází v severozápadní části centrální části země. Jeho rozloha je 17 700 km. V nejhlubším místě je hloubka 230 metrů. Hlavním zdrojem přehrady jsou nedaleké bažiny a řeky, které do ní proudí. Délka pobřeží dosahuje 1570 kilometrů a objem vody je 908 kubických kilometrů.

Na ostrově Ladoga je asi 660 ostrovů. Největší z nich jsou Mantinsari, Kilpola, Tulolansari.

Jezero Onega

Lake Onega sídlí v Karélii. Jeho rozloha je 9690 km2. Voda v tomto jezeře je mnohem čistší než v Ladoga nebo Bajkalu. Díky zvláštním vlastnostem jezera Onega se cestovní ruch rozvíjí v Karélii. Přišli sem relaxovat, rybařit, lovit a užívat si scenérie.

Jezero Chudskoye (Pskovo-Chudskoye)

Jezero Peipsi je poměrně velké, do něj proudí 30 řek a teče pouze Narva. Povrch vodní hladiny je 3,550 km. Jedná se o čtvrté největší jezero v Evropě. Průměrná hloubka je 15 metrů. Na jezeře Peipsi je 29 ostrovů.

V historii tohoto místa je důležité. To bylo tady to 5. dubna 1242, důležitá bitva se konala nazvaná bitva ledu. Nyní má jezero dopravní spojení s Estonskem.

Jezero Ilmen

Ilmen se táhne přes severozápadní část evropského Ruska. Plocha činí 55 km2. Řeky tečou do nádrže:

  • Msta;
  • Lovat;
  • Paul;
  • Shelon

Jídlo také pochází z okolních močálů.

Na tomto jezeře byla postavena první vodní elektrárna v SSSR. Nyní nesou stavební materiál v Ilmen.

Jezero Hantai

Další velké jezero v Rusku se nachází na severu Krasnojarského území. Jeho rozloha je 58 čtverečních kilometrů. Hloubka nádrže dosahuje 420 metrů v nejhlubším místě. Jezero se stalo zdrojem řeky Hantaika.

Tato nádrž se vyznačuje úchvatným výhledem na přírodu a každoročně sem jezdí mnoho turistů. Během SSSR byla nádrž rezervoárem.

Seliger

Toto slavné jezero se nachází v severozápadní části Valdai Upland. Plocha činí 212 km2. 160 malebných ostrovů roztroušených po celém jezeře, z nichž největší je považován za Hachin. Délka nádrže je dlouhá 66 km a šířka 37 kilometrů. Hloubka v nejhlubším místě dosahuje 24 metrů.

Hlavním zdrojem potravy Seliger jsou ledovce. Břehy jsou poseté zátokami a zátokami pokrytými lesy reliktních borovic. 110 řek protéká Seliger. V sezóně sem přijíždějí turisté z různých regionů země ve velkém množství. Pro ně existuje mnoho turistických základen a kempů.

Jezero Taimyr

Největší jezero na severu Sibiře se nazývá Taimyr. Je součástí rezervace Taimyr a v blízkosti je nekonečná tundra.

V závislosti na ročním období se plocha liší. Je-li v období povodní 4 600 km2, v zimě je to již 1200 km2. Průměrná hloubka přehrady je 2,8 metru, zatímco v nejhlubším místě měření je 26 metrů. Průměrný objem vody v jezeře je 13 kubických kilometrů. Délka od západu k východu je 190 kilometrů a šířka, v závislosti na ročním období, se pohybuje od 15 do 20 kilometrů. Na jezeře je několik velkých zátok.

Jezero vzniklo tektonickou depresí, která vznikla díky starobylým ledovcům. Největší řeka, která teče do přehrady, se nazývá Horní Taimyr a z ní odtéká Dolní Taimyr. V průběhu povodně dosahuje hladina vody 6 metrů.Po většinu roku od září do června je povrch jezera pokrytý ledem. V zimě dosahuje tloušťka ledové kůry 3 metry. V létě se voda ohřeje pouze na 7 stupňů plus, takže v ní není možné plavat.

K pozornosti rybářů: v jezeře žijí takové komerční ryby, jako je muksun, arktická charita, síha.

Jezero hanka

Na hranici Primorsky Krai a provincie Heilongjiang (Čína) se nachází jezero Hanka. Přes tuto nádrž prochází státní hranice. Jezero nese název největší sladkovodní nádrže na Dálném východě.

Vodní plocha s průměrnou hladinou vody dosahuje 4000 čtverečních kilometrů. Délka nádrže je 95 kilometrů. V nejhlubším místě měření ukazují 10,6 metru s průměrnou hloubkou asi 3 metry. Průměrný objem vody za rok je 18,5 kubických kilometrů.

Výživa jezera je především dešťová voda. Samotná nádrž je v tzv. Tektonické depresi. Současně do ní vlévá 24 řek a jen jeden z nich odtéká - Sungach.

V listopadu začíná voda v jezeře mrznout a v dubnu začíná proces obrácení. Mezi komerčními rybími druhy lze zaznamenat přítomnost stříbřitých kaprů, rud, kaprů a dalších. Vodní ptactvo hnízdí kolem jezera. Část pobřeží je součástí rezervace Khanka.

Na území Ruska jsou stovky tisíc jezer, jejichž krásu a jedinečnost lze donekonečna říci. Bohatství přírody této země umožňuje studovat je po celý život a ani se naučit stotinu své historie a specifik.

LEAVE RESPONSE

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde