Sopka je nádherný a krásný zázrak přírody, přitahuje svou krásou a vznešeností. Zároveň je zdrojem neustálého nebezpečí, protože smrt může nést krása. Samozřejmě, že aktivní sopky v noci vypadají velmi působivě a fascinující, nicméně na opačné straně medaile - sopečné bomby, lávové a pyroklastické toky, popel, kameny a červeno-horké sopečné plyny mohou všechno v jeho cestě zničit. Lidé byli opakovaně přesvědčeni o síle a nemilosrdnosti sopek, v důsledku erupce, která zabila celá města a země.

Dnes budeme hovořit o krásných a nebezpečných obrech - největších sopkách na naší planetě. Hodnocení zahrnuje jak aktivní, tak podmíněně spící sopky, a kritérium pro jejich výběr bylo stejné - velikost.

10. Sangay

Začíná naše žebříčky aktivní stratovulkán, který se nachází v Ekvádoru. Výška Sangaya dosahuje 5 230 metrů, zatímco vrchol se skládá ze 3 kráterů, jejichž průměr je od 50 do 100 metrů.Jedná se o poměrně mladou a velmi neklidnou sopku v Jižní Americe, jejíž první erupce byla zaznamenána v roce 1628, poslední v roce 2007. V současné době je její aktivita mírná, takže zde jsou exkurze a turisté mohou v případě potřeby vylézt na vrchol.

9. Popocatepetl

Příští sopka je Popocatepetl, jehož výška je 5455 metrů. V současné době je sopka, která se nachází na mexické vysočině, pokládána za klidnou, ale přesto je její vrchol vždy zahalen v oblaku popela a plynu. Nebezpečí sopky je v tom, že se nachází v těsné blízkosti hustě obydlených oblastí a města Mexico City je pouhých 60 kilometrů. Naposledy došlo k erupci 27. března 2016, v důsledku čehož obří hodil obrovský sloup popela.

8. Elbrus

V Evropě jsou také velké sopky, například stratovulkán Elbrus na severním Kavkaze. Zároveň je nejvyšším bodem Ruska, protože jeho výška dosahuje 5642 metrů (jeden z nejvyšších bodů planety). Co se týče činnosti sopky, vědci argumentují, protože někteří považují ji za tlumenou, jiní přesvědčují, že sopka již zanikla. Někdy se zde vyskytují malá zemětřesení, v důsledku čehož oxid siřičitý uniká z trhlin. V tomto ohledu vědci naznačují, že pokud se Elbrus probudí, bude to smrtící.

7. Orizaba

Další největší sopka je Orizaba, která je nejvyšším bodem Mexika (5675 metrů nad mořem). Poslední erupce sopky nastala v roce 1687 a nyní je tento krásný obr považován za spícího. Pro ochranu sopky byla kolem ní vytvořena speciální rezervace a pro vrcholové průzkumníky se zde otevírají nádherné panoramatické výhledy, díky kterým si můžete vytvořit jedinečné fotografie.

6. Misty

Sopka, která se nachází na jihu Peru a obsadila šesté místo mezi největšími sopkami na planetě - Misty, jejíž výška je 5822 metrů. Tato sopka je aktivní, její poslední erupce se stala v roce 1985 a v roce 2016 na ní vzrostla fumarolická aktivita - znamení, že se opět připravuje na erupci. Mimochodem, nedaleko od sopky se nachází město Arequipa (bílé město), jehož budovy byly postaveny z bílých sedimentů pyroklastických toků této sopky.

5. Kilimandžáro

Další místo v žebříčku obsadil nejvyšší bod v Africe - Kilimandžáro. Vědci se shodli, že tento stratovulkan, jehož výška je 5895 metrů, je potenciálně aktivní a může představovat hrozbu. Faktem je, že i nadále periodicky vypouští plyny, navíc existuje riziko krácení kráteru, které by mohlo vyvolat novou erupci. Dokumentární důkazy o jeho erupci však nejsou, ale místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že naposledy se to stalo o něco více než před 200 lety.

4. Cotopaxi

Cotopaxi, druhý největší vrchol Ekvádoru, je čtvrtou největší sopkou na světě. Výška sopky je 5897 metrů, zatímco je považována za aktivní (aktivní). První erupce nastala v roce 1534, poslední zaznamenaná v srpnu 2015. Během této doby, on vybuchl více než 50 krát.

3. San Pedro

No, tak jsme se dostali na první tři obry, děsivé jejich smrtící povahou a přitahující velikostí, krásou. Otevře top 3 mezi nimi stratovulkán San Pedro, který se nachází v Chile. Výška tohoto obra je 6145 metrů a poslední zdokumentovaná erupce se stala v roce 1960.

2. Mauna Loa

Další byla sopka Mauna Loa, která se nachází v havajských ostrovech. Pokud vezmeme v úvahu objem, pak tato sopka zaujme vedoucí postavení, protože obsahuje 32 kubických kilometrů magmy. Podle vědců je tento obří starý více než 700 tisíc let, zatímco je to aktivní sopka. Poslední erupce se stala v roce 1984 a trvala několik týdnů, v důsledku čehož místní obyvatelé utrpěli obrovské škody.

1. Lulagliaco

Šampión našeho žebříčku se stal největším aktivním stratovulkánem na světě, Lullaigliaco, který se nachází mezi Chile a Argentinou.Výška tohoto obra je neuvěřitelných 6739 metrů a poslední erupce zaznamenaná v roce 1877. V současné době je ve fázi solfarth - periodicky uvolňuje vodní páry a sirné plyny. V roce 1952, první výstup na sopku se stal, v důsledku kterého oni našli Incan svatyni a mumie dětí, obětovaný.

Velká cena

Není zahrnuta v hodnocení Yellowstone Calder, který je 72 km o 55 km. Faktem je, že je považován za jediný dohled a nachází se v národním parku Spojených států. Jeho činnost se neprojevila již 640 tisíc let, ale pod ní leží magma, jejíž hloubka je více než 8 kilometrů. Po celou dobu své existence vypukla třikrát, pokaždé byla erupce doprovázena katastrofami, které mění celou planetu. Vědci naznačují, že další erupce může ukončit lidskou civilizaci.

LEAVE RESPONSE

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde