Při formování osobnosti hraje důležitou roli současně mnoho faktorů. Knihy, které teenager čte, mohou být rozhodující při formování pohledů na svět kolem nás a na události, které se odehrávají. Je to právě v dětství a mládí, kdy lidé nejčastěji extrapolovali grafy knih pro sebe. Proto vyberte díla a autoři by měli být obzvláště opatrní.

Často si teenageři vybírají svůj čtenářský materiál pro sebe, ale pokud existuje možnost nějak ovlivnit jejich volbu, pak byste měli zastavit vaši pozornost na níže uvedeném seznamu. Zahrnuje knihy, které podle názoru učitelů a psychologů mohou mít vynikající vliv na náladu, pohodu a rozvoj dítěte.

John Green "Blame the Stars"

Příběh se točí kolem dvou teenagerů trpících vážnou nemocí. Nejsou tolik trápeni strachem ze smrti, jako hněv nad situací a nedorozuměním. To vše z velké části závisí na věku, protože adolescenti vždy zůstávají výbušní a agresivní, rychlí v rozhodování a činech.Mladí lidé jsou do sebe zamilovaní a pomáhá jim rozhodnout se napadnout osud.

Markus Zusak "Kniha zloděj"

Události se vyvíjejí v Německu v roce 1939. Během tohoto období smrt zabíjí bezpočet lidí a otec malé Liesel Memiger nebyl výjimkou. Dívčí matka je nucena vzít ji k adoptivním rodičům žijícím poblíž Mnichova. V té době přišla smrt pro malého chlapce, který se neskrýval před očima Lizel. Pointa je, že se dívka ocitá v nebeské ulici (Himmel-Straße), kde se neočekává, že bude mít „nebeské“ události.

James Bowen "Pouliční kočka jménem Bob"

Děj se točí kolem dvou hlavních postav. Jedním z nich je pouliční muzikant James Bowen, který žije v Londýně. Druhá je jednoduchá pouliční kočka, Bob. Oba jsou svobodní a bezdomovci. Jednou se pouliční muzikant a červená kočka setkávají. Během tohoto období nevidí James v životě žádný význam a aktivně využívá drogy, které ho zabíjejí. Nový rudovlasý přítel se stává oporou a talismanem hudebníka. Pomáhá hrdinovi řešit problémy. Nyní je po celém světě známo několik Bobů a Jamese. Oni jsou rozpoznáni v metru a na ulicích, videa na internetu s jejich účastí jsou viděna milióny časů. Příběh přátelství dvou nešťastných tvorů se stal veřejností.

Jojo Moyes "Uvidíme se"

Kniha vypráví o životě dvou různých lidí. Lou Clark pracuje v kavárně a setkává se s mladým mužem, kterého zřejmě nemá rád. Ve stejné době, na jiném místě, Will Traynor, který byl sražen motocyklem, ztratil touhu žít a odráží, jak vše ukončit. Ale brzy se životy těchto dvou lidí úzce prolínají, navždy se navzájem mění.

Victoria Lederman „Pouze jedenáct! nebo Shury Mury v pátém "D"

Navzdory tomu, že se v knize vášeň vaří v páté třídě, jsou problémy řešeny zcela dětinské. V sázce je láska a skutečné mužské přátelství. Nikita a Egor z páté třídy „D“ byli dlouho přátelé, ale nový student situaci změnil. Oba chlapci se do Angeliny zamilují a snaží se přitáhnout pozornost mladé krásy. Děti si myslí, že jejich pocity jsou skutečné. Kniha je postavena na změně monologů všech tří hrdinů. Z nich je zřejmé, že ve skutečnosti se jedná o hlavy školáků. Egor pochybuje o svých akcích, Nikita preferuje reflex a Angelina s ní šikovně manipuluje se svými spolužáky.

Rensom Riggs "Dům podivných dětí"

Jákobovi bylo 16 let a celý jeho život strávil pod příběhy svého dědečka o vzdáleném ostrově Walesu, kde navštívil úkryt tzv. Podivných dětí. Byly tam tři jazykové monstra, neobvyklá létající dívka, neviditelný chlapec a další. Jacob nevěřil v pohádky a často viděl hrdiny těchto příběhů v nočních můrách. Brzy se však báječné bajky staly součástí jeho života.

Madeleine Route "Shelter"

Přátelé Dan, Jordánsko a Abby snili o tom, že se dostanou do New Orleans. Ale brzy přes sociální síť dostali neobvyklou zprávu od přítele. Bylo to zvláštní, že mladý muž zemřel rok předtím. Zábava skončila a příjemná dobrodružství v New Orleans už nehovoří. Čím bližší přátelé se dostanou do města snů, tím jasnější je nebezpečí. Všimnou si špionáže. Jeden z jeho přátel, Dan, si uvědomuje, že to byl on, kdo přinesl problémy svým přátelům. Musí však vyřešit hádanku, v níž odpověď na otázku: proč jeho rodiče zemřeli.

Susan Collins "Hladové hry"

Zákon krutého hledání "Hladové hry" říká, že jen jeden by měl zůstat naživu. Jeho účastníky se staly Katniss a Pete. Dokud jsou milovaní jediní účastníci questu, mohou být stále pár a chránit se. Co se však stane, když hrdinové zůstanou jedinými účastníky?

Veronica Mouth "Divergent"

Beatrice Pryorová žije v mimořádném světě. Všichni jeho obyvatelé jsou rozděleni do pěti frakcí, v závislosti na vlastnostech lidské osoby. Kvality, pro které existuje rozdělení:

  • Přátelskost;
  • Poctivost;
  • Erudice;
  • Odvaha;
  • Altruismus.

Adolescenti mají právo zvolit si svůj vlastní řádek pouze jednou denně ze svých šestnáctých narozenin. Beatrice musí učinit rozhodnutí.Záleží na něm, zda zůstane ve své rodině nebo se bude věnovat své oblíbené práci. V důsledku toho si hrdinka vybírá to, co bylo překvapením, a to nejen pro ty, kteří ji obklopují, ale i pro sebe. Změny jsou konečné a neodvolatelné. Tuto cestu si zvolili i noví přátelé. Beatrice má nové povinnosti a emoce. Rovněž pocit lásky k nekomunikativnímu a tajemnému učiteli se stal novým. Kromě toho, že dívka je chovatelem tajemství, které může být smrtící pro ni.

James Deschner "Maze Runner"

Nejvíce nedávno, hrdinové byli prostí kluci, kteří měli rádi všechno, co fascinuje teenagery. Ale teď se stali nedobrovolnými účastníky hry někoho jiného, ​​kde byli jen pěšci. Experiment probíhal na klucích, jen monstrózní. Vzali si vzpomínky a umístili je do obrovského bludiště. Stěny tohoto komplexu se otevírají ráno a zavírají večer. Pokud zůstanete v bludišti po západu slunce, pak návrat do světa je prostě nemožné. Hrdinové neztrácejí srdce a chtějí rozluštit tajemství, které jim umožní návrat domů.

Každá z těchto knih fascinuje od první do poslední stránky. Příběhy vyvolávají hluboce filosofické otázky, díky nimž si mladí lidé myslí a přehodnocují své názory na skutečný život.

LEAVE RESPONSE

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde