Více nedávno, zimní olympijské hry XXIII skončil v Pkhenchkhane. V 15 disciplínách bylo vylosováno 102 sérií medailí, což je rekordní číslo. Ocenění byla rozdělena mezi sportovce z 30 zúčastněných zemí.

Soutěž trvala od 09.02 do 25.02. Tým z Ruska dostal 17 medailí:

• zlato - 2;
  • stříbro - 6;
  • bronz - 9.

To umožnilo týmu obsadit 13. místo v celkovém pořadí. Vítězem řady ocenění bylo Norsko. Celkem bylo vyznamenáno 39 medailí, což byl druh záznamu. Sportovci z této země se vrátili domů:

• zlato - 14;
  • stříbro - 14;
  • bronz - 11.

Na druhém místě bylo Německo se 14 zlatými medailemi, 10 stříbrnými a 7 bronzovými. Třetí místo šlo do Kanady s 11 zlatými medailemi, 8 stříbrnými a 10 bronzovými.

Osud Ruska na olympijských hrách

V prosinci 2017 bylo oznámeno rozhodnutí MOV vyloučit zemi z účasti na soutěžích. Zároveň se sportovci mohou zúčastnit her pouze pod neutrální vlajkou.Tým z Ruska se jmenoval Olympijský sportovec z Ruska (OAR). Tým byl silně oslaben nepřítomností desítek nejsilnějších sportovců. Někdo byl zapojen do skandálu s dopingem, jiní se odmítli účastnit vlastním přesvědčením.

Zlaté medaile přinesly týmovým hokejistům a mladou hvězdu krasobruslení - Alinu Zagitovou. Stříbrné medaile šly krasobruslaři Evgenia Medvedeva, Nikita Tregubov, mistr kostry, krasobruslaři z turnaje týmu, mužský tým lyžařů v štafetě, závodníci mužského sprinteru ve volném stylu a lyžař Alexander Bolšunov.

Bruslaři vyhráli bruslaři Semyon Elistratov a Natalya Voronina, lyžaři Denis Spitsov, Yuliya Belorukova, Andrey Larkov, Alexander Bolšunov. Také bronzové medaile vyhráli vítězi ženského lyžařského štafety a freestylisté Sergey Ridzik a Ilya Burov.

Většinu všech medailí přivezli do Ruska lyžaři. Naši atleti odnesli 8 medailí. 24. února vyhráli Alexander Bolsunov a Andrey Larkov. O něco dříve, stejný Bolšunov vzal bronzovou medaili ve sprintu klasickém stylu v individuálním boji. Oba atleti přinesli stříbro týmu v utkání družstevního sprintu. Zde se Lvov a Alexey Chervotkin ukázali. Další z osmi medailí byla pro Julii Belorukovou, stejně jako pro tým, který se zúčastnil štafety. V týmu byli Natalia Nepryaeva, Anna Nechaevskaya, Yuliya Belorukova a Anastasia Sedova. Jako výsledek, ruský tým vydělal více medailí v prostoru než lyžaři z jiných zemí kombinovali.

Kultovní zlatý hokejisté

Hokejisté z Ruska byli uznávanými favority turnaje. Někteří odborníci se domnívali, že absence týmů NHL na těchto hrách v tomto hrála velkou roli. Bohužel naši hokejisté začali zápasit s neúspěchem a prohráli Slovensko 2: 3. Další úspěch se však vrátil klukům a další vítězství nad Slovinskem 8: 2. Hokejisté z USA ztratili v Rusku 4: 0 a Norsko 6: 1. V semifinále se Rusko setkalo s Českou republikou a překonalo ho se skóre 3: 0.

Ve finále se Německo stalo soupeřem s Ruskem. Bookmakeři kladli na Rusko s pravděpodobností vítězství 87%. Překvapivě byl boj horký. Ruské fanoušky musely být nervózní. Němci srovnávali skóre dvakrát a pouze na cílové čáře se našim hokejistům podařilo dostat se dopředu a udržet si výhodu až do konce času. Bylo to těžké, protože nakonec Rusové zůstali na ledě v menšině. Brankář byl nahrazen hráčem v poli. V přesčasu byl vítězný gól opuštěn.

Tento úspěch je bezpodmínečně nejdůležitějším úspěchem v ruském hokeji. Předchozí úspěch byl na olympijských hrách před dvaceti lety stříbrný. Pak ve finále Rusko prohrálo s Českou republikou. Prior k tomuto, zlatá medaile šla do národního týmu republik bývalého SSSR v roce 1992. Pak tým také, stejně jako nyní, vystupoval pod bílou olympijskou vlajkou. Tato vlajka může být považována za symbol vítězství ruských hokejistů a druhu talismanu. V letošním roce náš tým hrál hymnu Ruska během zvuku olympijské hymny, která způsobila náklonnost a podporu statisíců občanů Ruska i zahraničí.

Dopingové problémy

Nové olympijské hry neprošly dopingovými skandály. Během soutěže bylo několik sportovců chyceno za použití nelegálních drog. Mezi nimi, kvůli nesrozumitelným okolnostem, tam byli ruští sportovci ze sportu, který nemusí stimulovat určité schopnosti těla. Curlingist Alexander Krushelnitsky byl obviněn z používání meldonium. Sportovec rozhodně odmítá přiznat vinu. Nicméně svou nevinu neprokázal. On odmítl zúčastnit se sportovního rozhodčího soudu, v důsledku čehož samotná slyšení byla zrušena. Jako výsledek, Krushelnitsky ztratil jeho bronz, který on si vydělal v páru s jeho ženou Anastasia Bryzgalova.

Medaile migrovala do norského páru, který dříve obsadil čtvrté místo.

Četné odpovědné organizace hodlají prozkoumat způsob, jakým doping vstoupil do těla sportovce. Mezi nimi jsou:

• Federace curlingu Ruska;
  • donucovacích orgánů Ruské federace a Jižní Koreje;
  • Mezinárodní olympijský výbor;
  • Mezinárodní federace curlingů;
  • CAS.

Druhým účastníkem olympiády, podezřelým z dopingu, byla bobová dráha Naděžda Sergeeva. V jejím těle byl nalezen trimetazidin, který je také zakázán během soutěže. Její výsledky a 12. místo na olympijských hrách byly anulovány. Tento závodník také čeká na další řízení.

Vlajka Ruska a role MOV v odstranění země

Jak je známo, vlajka Ruské federace zůstala v průběhu hry v platnosti. I když fanoušci doufali v poslední, že alespoň na konci olympijských her se objeví ruský banner. Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl tento zákaz zachovat až do konce všech událostí týkajících se olympijských her.

Výkonná rada IOC uvedla, že všechny skutečnosti byly zváženy: přijetí přísného antidopingového zákona a dalších opatření. Současně bylo rozhodnuto hlasováním o zachování platného zákazu. Komise IOC také doporučuje zákaz zrušit, dokud nebudou všichni účastníci olympiády z Ruska kontrolováni na doping.

Žádná jiná země v historii olympijských her nebyla podrobena tak tvrdým opatřením. Zdá se, že pro zástupce jiných zemí, které jsou součástí MOV, bude Rusko vždy příliš vážným soupeřem. A ve válce, i když je to sport, jak víme, všechny prostředky jsou dobré.